Podstawowym zadaniem, jakie mają spełniać zamki do drzwi, jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i swobody we własnym domu. Nie każde pomieszczenie musi jednak być chronione w takim samym stopniu. Choć zabezpieczenia drzwi wejściowych powinny przeciwdziałać włamaniom i wizytom niechcianych gości, drzwi wewnątrz budynku zazwyczaj nie muszą już być tak masywne. Umieszczenie w nich zamków służy raczej zapewnieniu prywatności i komfortu niż ochrony mienia. Ze względu na różnorodność zapotrzebowania, producenci oferują setki modeli zapięć. Jak w takim razie wybrać odpowiedni typ zabezpieczenia?
Podstawowy podział typów zamków oparty jest na wyznaczeniu różnic w sposobie ich montażu. Wyróżniamy przez to dwa bazowe rodzaje zamków: wpuszczane i wierzchnie.
Zamki wpuszczane to takie, które są osadzone wewnątrz skrzydła drzwi. Ich mechanizm nie jest widoczny. Jednym z elementów ich budowy jest zatrzask, który może być uruchamiany poprzez samo naciśnięcie klamki lub przez zasuwę wymagającą użycia klucza. Choć oprawa pierwszego typu zatrzasku nie ma dodatkowych otworów na mechanizmy, kolejne rodzaje zamków wymagają wykonania w drzwiach odpowiedniego wycięcia. Są to:
• zasuwy uruchamiane kluczem prostym - wybierane raczej do pomieszczeń wewnątrz budynku;
• wkładki cylindryczne z kluczem płaskim - coraz popularniejsze rozwiązanie, między innymi ze względu na możliwość wymiany samego cylindra, bez konieczności demontażu całości;
• ruchome blokady - czyli pokrętła, które najczęściej można spotkać w WC.
Zamki wierzchnie - jak sama nazwa wskazuje, montowane są na powierzchni skrzydła drzwiowego. Ich mechanizmy są więc dobrze widoczne. Zasuwa w tym przypadku powinna wpadać do blokady przytwierdzonej do futryny. Stosowane są zazwyczaj jako dodatkowe zabezpieczenie lub opcja podstawowa w drzwiach starego typu i zbyt cienkich na wmontowanie zamka wpuszczanego.
Sposób montowania znacznie wpływa na funkcje, jakie zamki będą pełniły w budynku. Nie każdy musi być przecież niezniszczalny. W niektórych przypadkach łatwość sforsowania może być wręcz zaletą - na przykład w pokojach nastoletnich dzieci zamek powinien zapewniać prywatność, ale jednocześnie nie stanowić przeszkody w razie niebezpieczeństwa. Przy takim wyborze pomocny może być podział zamków ze względu na zastosowanie.
Zamki do drzwi wejściowych - podstawowym kryterium ich wyboru zawsze powinno być bezpieczeństwo domowników. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się zamki wpuszczane wielopunktowe. Ich modele różnią się przede wszystkim liczbą bolców obrotowego bębenka wkładki - to w głównej mierze ona decyduje o poziomie ochrony domu. Za standardową ochronę uznaje się zastosowanie pięciu bolców. Każdy kolejny podnosi poziom bezpieczeństwa.
Zamek centralny to taki, który jest podstawowym zabezpieczeniem wejścia - powinien być więc najbardziej odporny na forsowanie. Kolejne różnice w typach zamków wielopunktowych stanowią kierunki otwierania rygli. Solidny zamek powinien być ryglowany w co najmniej trzech kierunkach. Takie rozwiązanie często wymaga fachowej instalacji - dbając o bezpieczeństwo najbliższych warto jednak zapewnić najwyższe standardy wykonania zabezpieczeń.
Zamki do drzwi wewnętrznych - ten rodzaj zamków ma zapewnić nam prywatność i poczucie swobody w poszczególnych pomieszczeniach. Nie wymagają zazwyczaj skomplikowanej instalacji, a ich mechanizmy działają na znacznie prostszych zasadach niż w wersjach chroniących przed włamaniem. Często są otwierane za pomocą klucza płaskiego. Należą do nich również zamki do drzwi łazienek - te jednak najczęściej są wyposażone w proste blokady, do uruchomienia których wystarczy przekręcić uchwyt. Do toalet nadają się również zamki wierzchnie, dostępne w postaci niewielkiego skobelka.
Wśród zamków wpuszczanych można znaleźć nowinki technologiczne, które zapewniają nietypową, ale solidną ochronę. To nie tylko sposób na zachowanie najwyższych standardów zabezpieczeń w eleganckim stylu, ale też rozwiązanie niezwykle wygodne.
Zamek z elektronicznym czytnikiem kart pozwala na odblokowanie drzwi poprzez zbliżenie karty lub breloka. Choć w domu może być trudno znaleźć dla niego zastosowanie, zyskuje coraz większą popularność w miejscach pracy.
W wielu przypadkach sprawdza się zabezpieczenie drzwi kodem PIN - to świetne rozwiązanie, jeśli do pomieszczenia ma mieć dostęp większa, ale ograniczona liczba osób.
Inną nowoczesną – i chyba najbardziej efektowną – jest czytnik odcisku palca. Rozpoznanie linii papilarnych pozwala na najbardziej indywidualne i ekskluzywne zabezpieczenie - w przeciwieństwie do kluczy czy kart, takiego wzoru nie da się podrobić.
O wyborze zamka warto pomyśleć jeszcze przed montażem drzwi – dzięki temu upewnisz się, dany rodzaj zabezpieczenia będzie do nich pasował.
Odwiedzin